Firma budowlana, a elektryka i hydraulika

Mogłoby się wydawać, że w zakres usług firm budowlanych wchodzi większość prac związanych m.in. z odpowiednim przygotowaniem mieszkania, czy budowy domu. Oczywiście firmy budowlane realizują kompleksowo projekty domów, doprowadzając je do stanu pod klucz.

Podobnie jest w przypadku mieszkań, które firmy budowlane również realizują pod klucz. Często jednak możemy spotkać się z tym, że firmy budowlane lub remontowo-budowlane nie podejmują się prac związanych z elektryką, czy hydrauliką. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Hydraulika i elektryka na barkach firmy budowlanej?

Jeśli zakupiliśmy mieszkanie położone w starym budownictwie bloków, z pewnością chcemy poddać je gruntownemu remontowi. Przez remont rozumiemy nie tylko wykonanie tynków, podwieszanych sufitów, czy położenie podłóg, ale również wykonanie nowych instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych.

I tutaj rodzi się pytanie, czy remontem naszego mieszkania zajmie się kompleksowo firma budowlana, czy będziemy zmuszeni do szukania fachowców w zakresie elektryki i hydrauliki. Warto uświadomić sobie, że w kompetencjach firm budowlanych i remontowo-budowlanych nie leży wykonywanie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Od tego są specjaliści, odpowiednio elektrycy i hydraulicy. Warto wskazać, że nie każdy może wykonać instalację elektryczną.

Konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Dlatego jeśli do naszego remontu zatrudnimy lokalną, małą firmę budowlaną, nie powinniśmy liczyć na to, że wykona ona także nowe instalacje. W szczególności jeśli ta lokalna firma jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Z pewnością jednak nasz fachowiec będzie w stanie polecić nam odpowiednie osoby, które zajmą się wymianą instalacji, a dodatkowo ustali własne terminy prac, z terminami prac innych fachowców.

Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku zatrudniania ekipy budowlanej delegowanej z dużej firmy. Z reguły w firmach takich pracują nie tylko fachowcy od remontów, ale również elektrycy i hydraulicy. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera i życzymy sobie, aby było one oddane nam w stanie pod klucz, możemy liczyć na to, że wszystkie instalacje będą w mieszkaniu wykonane. Mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania.

W takim przypadku na barkach dewelopera spoczywa odpowiedzialność zatrudnienia nie tylko odpowiednich fachowców od remontu, ale również specjalistów od hydrauliki i elektryki.

https://ewpa.pl/oferty/dzwigi-uzywane.html deweloper puszczykowo