Rośliny w domu i na balkonie

Rośliny w domu. Jedni nie mogą się bez nich obejść, inni są ich zdecydowanymi przeciwnikami. Oczywistym jest, że zbyt duże ilości roślin w małych pomieszczeniach, a w szczególności w sypialni, niekorzystnie wpływają na odpoczynek naszego organizmu. Niemniej rośliny są potrzebne w mieszkaniu – pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia powietrza, oddając tym samym świeży tlen do pomieszczeń. Warto wobec tego rozważyć zakup choć kilku rośli, które spełnią swoją podstawową funkcję i będą jednocześnie ozdobą pomieszczeń.

Piękne rośliny do wnętrz

Od wielu sezonów niesłabnącą popularnością cieszą się storczyki (Storczyk Phalaenopsis). To wieloletnie rośliny, które pięknie zakwitają. Podstawowym problemem storczyków jest jednak ich pielęgnacja. Wymagają one odpowiedniego nawadniania, które w przypadku amatorów może okazać się problematyczne.

Ponadto storczyki powinny stać w miejscu z dostępem do światła. Są roślinami światłolubnymi, które lubią wilgotność w granicach 50-60%. Optymalną temperaturą dla storczyków są wartości od 16 do 30 stopni Celsjusza. Oprócz oświetlenia i nawadniania, niezwykle ważne jest nawożenie storczyków. W tym przypadku należy wybrać nawóz dedykowany tym gatunkom roślin. Storczyki powinno się nawozić co 3-4 podlewania, stosując dawkę nawozu zalecaną przez producenta. Po przekwitnięciu, część pędu storczyka samoistnie zasuszy się. Po jego uschnięciu właściwym jest obcięcie ususzonej części. Kolejną popularna rośliną domową jest drzewko bonsai.

To roślina, która również wymaga dość sporo uwagi. Większość gatunków drzewek bonsai najlepiej czuje się na parapecie okiennym, na którym istnieje dostęp do światła słonecznego. Drzewka bonsai wymagają odpowiedniego nawodnienia. Rośliny te powinno podlewać się codziennie, tak aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża w doniczce. Drzewka bonsai nie mogą być również zbyt mocno nawodnione, ponieważ może spowodować to wystąpienie chorób gnilnych systemu korzeniowego. Oprócz nawodnienia i odpowiedniego nasłonecznienia, drzewka bonsai wymagają także regularnego nawożenia oraz podcinania. Inną bardzo popularną rośliną domową jest dracena. Szczególną popularnością cieszy się Dracena Sandera, Dracena odwrócona oraz Dracena obrzeżona. Wszystkie odmiany tej rośliny nie są zbyt wymagające względem nasłonecznienia oraz nawadniania.

Dracena nie jest rośliną kwitnącą, jednak jej efektowne liście mogą stanowić ciekawy element ozdobny pomieszczeń. Równie popularną rośliną domową jest begonia i jej dwie odmiany, które doskonale sprawdzają się w warunkach domowych: Begonia Bowera oraz Begonia królewska. Obie rośliny są odmianami kwitnącymi, które zakwitają białymi lub różowymi kwiatami. Pośród ciekawych i dość popularnych roślin domowych można wyróżnić także Cyklamen perski, Fiołek afrykański, Fittonia, Golteria rozesłana, Kalamondyna, Kalatea, Kawa arabska, Kordylina australijska, Muchołówka amerykańska, Figowiec, Fikus, Juka, Poinsecja nadobna, Rosiczka, Skrzydłokwiat, Orliczka kreteńska, czy Pachypodium Lamera.

Rośliny balkonowe

Rośliny na balkonie pełnią niemal wyłącznie jedną funkcję – funkcję ozdobną. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, aby było one piękne i efektowne. Na nasze balkony najchętniej wybieramy rośliny kwitnące m.in. Pelargonię angielską, Lantanę, Aksamitkę rozpierzchłą, Diaskię, Fuksję, Heliotrop, Niecierpka, czy Oleandra pospolitego.

.

Dąbrówka mieszkania w szeregowcu rynek pierwotny Dąbrówka Deweloper Dąbrówka, domy i mieszkania w Dąbrówce